Webkamery se používají nejvíce ke skypovým hovorům, telekonferencím nebo na natáčení videí. Velmi se hodí i při distanční výuce nebo seminářích on-line. Kvalitu webkamery ovlivňuje její rozlišení, způsob uchycení, počet snímků za vteřinu, rychlost ostření, ovládání nebo podsvícení. Webkamera v sobě také mívá zabudovaný mikrofon. Zařízení je možné kdykoliv přikoupit, pokud nejste spokojeni s kvalitou kamery v počítači. Podle čeho se poznají kvalitní webkamery? Zobrazit více
Jaké je rozlišení vhodné rozlišení webkamery? Jak už bylo řečeno, rozlišení je zásadní pro ostrý a kvalitní obraz. U fotografií z webkamery se pohybuje mezi 1-16 Mpx. Oproti fotoaparátům to není mnoho, nicméně webkamera je určena především pro video, kde se teď podíváme na možná rozlišení.
1280 ×720 – toto rozlišení vám bude v pohodě stačit pro připojení na videohovor nebo konferenci. Na běžnou komunikaci zcela dostačuje.
1920 ×1080 – jde o rozlišení Full HD. Slouží k natáčení profesionálně vypadajících videí, navíc oproti běžným kamerám je o dost levnější, cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.
Kolik snímků stihne za vteřinu? Dalším důležitým faktorem je počet snímků za vteřinu, pro jehož vyčíslení se používá zkratka fps. Počet fps ovlivňuje plynulost obrazu, při nízké hodnotě se obraz začne sekat. Běžné webkamery mají kolem 20-30 fps, hodnota těch nejlepších přesahuje 60 fps. Toto kritérium je důležité hlavně při livestreamu, pokud tedy často pořádáte v práci videokonference, pořiďte si webkameru s více fps. Další důležité faktory
Uchycení – kameru lze postavit na stůl nebo ji připevnit na monitor. Lepší webkamery nabízejí obě možnosti, u ostatních je třeba se spokojit pouze s jednou z nich.
Mikrofon – většinou mají webkamery zabudovaný také mikrofon pro přenos zvuku. K některým je nutné přikoupit externí. V omezené míře dokážou mikrofony ve webkameře eliminovat rušivé zvuky, pokud však potřebujete opravdu kvalitní zvuk, je lepší si pořídit speciálnímikrofon.
Ovládání – webkamery se mohou spouštět přes počítač, některé na sobě mají i vlastní tlačítko pro zapnutí. Dobrou vychytávkou je mít ovladač, se kterým je možné zapnout webku na dálku.
Ostření – na kameře si můžete nastavit i automatické ostření, aby byl obraz stále co nejlepší. Většina z nich umožňuje i zoom, aby nedošlo k zhoršení rozlišení. Pro ostření je důležité i podsvícení, které v sobě mají některé webkamery zabudované.
Podělte se o své úlovky na Instagramu. Použijte #FmobilPochlubte se na Instagramu. Použijte F-mobilPodělte se se svým chytrým zařízením na Instagramu. Použijte #FmobilZobrazit profil