Robotický vysavač vám pomáhá udržovat doma čistotu. Robotické vysavače si zvládnou vytvořit mapu vysávaného prostoru nebo zaměřit se na více znečištěná místa, ať už pomocí vlastního algoritmu nebo navigace. Orientují se buď pomocí kamery, nebo používají senzorické nárazníky. Při výběru je třeba se zaměřit na výdrž baterie, kvalitu kartáčů, objem zásobníku, sací výkon, filtry, pomocné funkce a mnohé další. Jak tedy vybrat ten nejlepší robotický vysavač pro domácnost? Zobrazit více
Jak se robotický vysavač naviguje? Aby vysavač dokázal uklidit opravdu pořádně všechny místnosti, musí používat chytrou navigaci. Té existuje několik typů.
Vlastní algoritmus – levnější robotické vysavače používají na zmapování prostoru vlastní algoritmus. Ten se však příliš neumí vypořádat se změnami překážek v bytě a do některých úzkých prostorů se přístroj vůbec nedostane.
Navigace – lepší modely se orientují pomocí navigace. Díky tomu rychle poznají změny v bytě jako posunutá židle či odložená taška.
I mapování prostoru provádějí robotické vysavače dvěma způsoby. Jedním z nich je poznávání překážek pomocí kamery. V takovém případě najedou těsně k objektu a otáčením se ho pokusí natočit tak, aby kolem něj efektivně vysály. Druhým jsou senzorické nárazníky, kde poznají překážku podle drobných nárazů.
Jak se dobíjejí? Robotické vysavače se dobíjejí sami v dokovacích stanicích. Výdrž jejich baterie je zpravidla 2-4 hodiny. Velmi užitečná je funkce, díky které vysavače poznají nízký stav baterie a sami se vrátí dodokovací stanice. Po nabití pokračují v úklidu přesně tam, kde skončily. Jaké parametry jsou ještě podstatné?
Kartáče – robotické vysavače běžně mají hlavní a postranní kartáč. Hlavní nametá nečistoty do sacího otvoru, postranní čistí těžko dostupná místa pod skříněmi atd. Štětinové kartáče se více hodí na koberce, gumové jsou zas jednodušší na údržbu. Nejlepší je však kombinovaný rotační kartáč, který zvládá funkce obou výše zmíněných.
Objem zásobníku – mívá kolem 0,5-1 litru. Se zásobníkem 0,5 l dokáže robotický vysavač uklidit plochu kolem 130 m2. Zásobník s vodou je pak vhodný pro alergiky, jelikož dokáže zachytit i mikročástečky prachu.
Hlučnost – nejlepší je, když může robotický vysavač pracovat v době, kdy nejste doma. Případně jeho hlučnost se pohybuje mezi 50 (běžný hluk na ulici) a 70 dB (potlesk v sále).
Filtry a sací výkon – sací výkon je u robotického vysavače o poznání nižší než u běžného a určuje, jak velké nečistoty dokáže vysát. Filtry potom dané nečistoty filtrují, aby se nevracely do vzduchu. Běžný je EPA filtr, pro alergiky je vhodný výkonnější HEPA 13 filtr.
Funkce – robotický vysavač má desítky funkcí. Virtuální zeď mu zabrání vysávat v určitém prostoru, senzor pádu pak zajistí, aby třeba nespadl ze schodů. Hodí se i dálkové ovládání přes mobil nebo funkce spot, díky níž se přístroj zaměří jen na vyměřenou oblast.
Podělte se o své úlovky na Instagramu. Použijte #FmobilPochlubte se na Instagramu. Použijte F-mobilPodělte se se svým chytrým zařízením na Instagramu. Použijte #FmobilZobrazit profil