Takový utopený telefon, to není žádný med. Každý z nás se této situaci snaží vyvarovat, jelikož přesně víme, jaké může mít následky. Náhoda si ale nevybírá a tak se snadno může stát, že jen malý nešikovný manévr pošle váš mobilní telefon pod hladinu. Nemusíte se ale bát!
Čtěte dále a v tomto článku se dozvíte tipy a triky, jak vysušit mobil tak, aby byl znovu jako nový.
Je váš telefon v ohrožení?
Vlhkost, jak je známo, je jedním z největších nepřátel elektroniky. Na to ale už někteří výrobci telefonů dávno myslí. Pokud je váš telefon voděodolný, tj. má stupeň krytí nejméně IP68, měl by být schopen ustát ponoření do vody i pod jeden metr hloubky.
Pokud váš telefon ale voděodolný není, je třeba začít jednat ihned po jeho vylovení.
Telefon jste vytáhli z vody. Co teď?
Prvním krokem, který musíte učinit hned poté, co svůj telefon vylovíte, je ho vypnout. Tím zamezíte případným zkratům, které pro funkci mobilu představují největší nebezpečí.
Dále z mobilu sejměte všechny vnější obaly a ochrany – je důležité dát co největší prostor pro únik vodní páry z telefonu. Pokud vlastníte telefon staršího data výroby, který má stále odnímatelnou baterii, vyjměte ji.
Dále telefon osušte hadříkem nebo papírovou utěrkou. Důkladně vysušte celý zevnějšek. Nepokoušejte se ale manuálně vytírat vnitřek telefonu. Je šance, že byste jemnou elektroniku mohli poškodit. Lepší je, když vnitřek telefonu vyschne samovolně.
Nyní je čas na lety prověřeného pomocníka – rýži. Rýže přirozeně pohlcuje okolní vlhkost, a proto se skvěle hodí na vysoušení elektroniky. Nejlepší nádoba pro tento úkol je uzavíratelná krabička, jelikož dovnitř nemůže pronikat okolní vzdušná vlhkost. Položte telefon do rýže tak, aby ho obklopovala ze všech stran a krabičku zavřete.
Takto nechte telefon vysoušet minimálně 24 hodin. Pokud ani po jednom dni nereaguje na zapnutí, nechte ho v rýži další jeden den. Pokud ani poté nereaguje, bohužel už se nejspíš nedá zachránit.
Hurá, telefon funguje! Co teď?
Úspěšné vysušení telefonu ještě ale nemusí znamenat stoprocentní výhru. Jak je známo, elektronika je na vlhkost skutečně velmi citlivá a není vyloučeno, že po dobu vystavení vodě byl telefon tak či onak poškozen. Důrazně Vám tedy doporučujeme zálohovat po opětovném zapnutí telefonu všechna data, která na něm máte uložená. Může se totiž stát, že se mobil po několika dalších dnech užívání definitivně klekne.
Jak předejít kalamitě?
Pokud víte, že se budete v nejbližší době často pohybovat u vody a nechcete nic ponechat náhodě, máme pro vás to pravé. Náš tým férových fajnšmekrů pro vás vybral ten nejlepší sortiment voděodolných obalů na telefony, se kterými se nemusíte rozbitého mobilu bát. Stačí navštívit náš e-shop!