Ať už svá sluchátka nejčastěji používáte při ranní cestě do práce či školy, při sportu nebo při domácích pracích, jedno je jisté: sluchátka máme v uších po velkou část dne. Stejně jako u oblečení, které si pravidelně pereme, bychom se měli starat o hygienu svých sluchátek. Čtěte dále a zjistíte, jak vyčistit sluchátka!
Proč bychom měli svá sluchátka čistit?
Tak, jako jinde po těle, i v uších se nám tvoří pot, maz a odlupuje kůže. Tento odpad ze sebe i ze svého oblečení pravidelně smýváme, u sluchátek tomu tak ale často není. Nejen, že jsou zbytky mazu a tak podobně nehezké na pohled, ale poskytují vynikající živnou půdu pro řadu bakterií. Ty mohou způsobit ekzém, vyrážku, nebo i zánět. V neposlední řadě může také vlivem nánosu nečistot dojít ke zhoršení kvality zvuku.
Pravidelné čištění sluchátek od mazu by tedy nemělo chybět ve vaší rutině.
Ne všechna sluchátka jsou stejná
To, jak často byste svá sluchátka měli čistit závisí také na tom, o jaký typ sluchátek se jedná.
Sluchátka se dělí na intraaurální a supraaurální. Co to vlastně znamená? Supraaurální sluchátka jsou velká a obklopují celý boltec ucha. Taková sluchátka se špiní méně, jejich výstélka by se ale měla jednou za čas vyčistit.
Více pozornosti budou vyžadovat intraaurální sluchátka. To jsou taková, která se vkládají do ucha. Patří sem tedy všechna pecková a špuntová sluchátka, jako jsou populární iPhone sluchátka AirDrops a další. Kvůli tomu, že jsou po celou dobu používání zastrčená přímo ve vašem uchu, dochází k jejich zanášení mazem a špínou.
Jak vyčistit sluchátka?
Na vyčištění sluchátek od mazu a nečistit budete potřebovat následující pomůcky:
· Líh, peroxid, nebo jinou čirou dezinfekci
· Vatové tyčinky
· Mýdlovou vodu
· Jemný zubní, nebo jiný malý kartáček
· Hadřík nebo kapesníky
· Jehlu nebo jiný úzký hrot
Začněte tím, že ze svých sluchátek sejmete silikonový špunt nebo molitanový obal, pokud takový mají. Ty zbavíte mazu jednoduše opláchnutím v mýdlové vodě. Molitany jdou také umýt v mýdlové vodě, buďte ale jemní. Nechte je potom důkladně vyschnout, u molitanu to může trvat i několik hodin.
Mřížku mikrofonu snadno očistíte jemným kartáčkem. Pokud se ale špína nechce pustit, pomozte si malým množstvím lihu. Pokud se vám nedaří dostat se k nečistotám v malých záhybech, použijte jehlu na jejich odstranění.
Zbylé nečistoty odstraňte pomocí hadříku či kapesníku, na odolnou špínu znovu můžete použít trochu lihu. Vše zakončete jemnou, ale důkladnou dezinfekcí.
U supraaurálních sluchátek nás bude zajímat především okolní výstélka. Molitanová výstélka se dá dobře umýt v mýdlové vodě, musíte si ale dát pozor, abyste jí dali dost času úplně vyschnout.
Výstélky s nepropustným povrchem stačí jemně omýt hadříkem.