Robotické vysavače si podmanily miliony domácností po celém světě. Mají desítky různých zajímavých funkcí. My se ovšem podíváme jenom na ty základní, protože probrat všechny parametry by vydalo na tenkou knihu. Podle jakých kritérií se rozhodovat při koupi robotického vysavače?
Navigace
To, jestli má vysavač navigaci, nebo ne, je zásadní pro kvalitu úklidu. Levnější vysavače jezdí pouze na základě vlastního algoritmu, který se nezvládá příliš přizpůsobit změnám v bytě a uklidit ho opravdu celý. Proto jsou o dost lepší roboti s navigací, kteří mají ve vysávání speciální systém. Navíc když o kousek posunete židli, hned se tomu přizpůsobí a vysají vám opravdu celý byt. Některé typy mají vlastní kameru, jiné mapují prostor pomocí senzorických nárazníků.
Baterie
Robotické vysavače se dobíjejí sami v dobíjecí stanici. Většina z nich už by měla být schopná poznat nízký stav svojí baterie a vrátit se dobít sama. Doba vysávání se hodně liší, může se pohybovat od 50 minut až někam ke čtyřem hodinám.
Kartáče
Robotický vysavač by měl být vybaven hlavním a postranním kartáčem. Ten hlavní má za úkol nametat nečistoty do sacího otvoru, postranní čistí prostory kolem stěn a v rozích, kam by se robot jinak nedostal. Hlavní kartáč může být štětinový nebo gumový. První zmíněný se hodí hlavně na koberce a je méně hlučný. Naopak do gumového se nezamotávají tolik vlasy a chlupy, takže je snadnější na údržbu. Ty nejlepší vysavače pak mají kombinovaný rotační kartáč, který si bere z obou typů to lepší.
Objem zásobníku
Zde záleží na tom, jak velký byt či dům máte. Pokud chcete vysávat plochu nad cca 150 m2, zvolte zásobník nad 0,5 litru. Určitě je vhodné vysypat zásobník po každém vysávání, ale nikomu se nechce během práce robota vysypávat několikrát. Pro alergiky doporučujeme i zásobníky s vodou, která zachytí i mikročástečky prachu.
Filtry a sací výkon
Sací výkon vám určuje, jak velké nečistoty je schopen robot vysát. Není samozřejmě tak výkonný jako běžné vysavače, ovšem kvalitnější zařízení je vám schopno do mobilu poslat místa, kde jsou nevysáté nečistoty. Důležité také je, přes jaký filtr je vysáváno. Pro alergiky a domácnosti se zvířaty se nejvíce hodí HEPA 13 filtr, který zachytí i jemné prachové částečky. Běžně vám však bude stačit EPA filtr.
Hlučnost vysavače
Nejlepším řešením při používá robotického vysavače je, pokud ho necháte pracovat, když nikdo není doma. Pokud ale už doma někdo bude, mělo by být myšleno i na hlučnost. Nejtišší roboti dělají při práci hluk okolo 50 dB (běžný hluk na ulici), ty hlučnější až kolem 70 dB (potlesk v sále). Pokud máte domácí mazlíčky, zvažte, jestli nepořídit vysavač s frekvencí mimo jejich slyšitelnost. Důvod, proč totiž občas třeba kočky skáčou na vysavač, není ani tak kvůli jejich pohybu. Jde spíše o to, že většina robotů vydává pro ně nepříjemný hluk.
Funkce
Robotické vysavače mají desítky různých funkcí. Důležitý je třeba senzor proti pádu ze schodů, který stroj včas zastaví. Nemusíte se tak bát dát robota třeba na stůl, pokud jste na něj něco vysypali. Virtuální zeď zajistí, že robot nebude vysávat tam, kde nechcete. Sami takovou zeď nastavíte a díky tomu ochráníte třeba křehkou vázu nebo misku s jídlem mazlíčka. Systém proti zamotávání do kabelů zase vysvobodí kartáče při zamotání do vlasů koberce nebo kabelů. K zahození není ani dálkové ovládání, díky kterému na dálku určíte, na jaké části bytu se má vysavač více zaměřit. Funkcí je opravdu ještě hodně, ale aspoň tyto by měl každý kvalitnější robot mít.