Powerbanka se jako externí zdroj energie pro dobití mobilu hodí nejen na cesty. Na co si dát při jejím výběru pozor? Inspirujte se u férového fajnšmerka
Powerbanka: na co si dát pozor při jejím výběru?
Každý už to nejspíš zažil – mobilní telefon, který člověku poskytuje spojení se světem, se vybije zrovna v tu nejhorší chvíli. V momentě, kdy u sebe nemáte nabíječku nebo přístup k elektřině, se může jednat o poměrně velkou nepříjemnost. Odpovědí na tento problém je vynález zvaný powerbanka! Současný trh jich nabízí nepřeberné množství. Čím se při výběru řídit?
Co je powerbanka a jak funguje?
Powerbanka je přenosná vysokokapacitní lithiová baterie (akumulátor), která se dá kabelem připojit k téměř libovolnému elektronickému zařízení, a tím dobít jeho baterii. Což se hodí například v případech, kdy:
- Váš telefon/počítač má malou kapacitu baterie.
- Mnohdy se nacházíte v místech, kde není přístup k elektrické zásuvce.
- Používáte svoje elektronická zařízení často a potřebujete je mít stále k dispozici.
- Jezdíte na výlety do přírody.
Většina současných powerbank má tak velkou kapacitu energie, že vám telefon plně dobijí i opakovaně. Když se sama powerbanka vybije, stačí ji jednoduše znovu nabít z elektrické sítě. A jak dlouho se powerbanka nabíjí? Průměrně jen o něco málo déle než váš telefon. Pokud ji necháte nabíjet přes noc, nemusíte se bát, že byste ji nestihli dobít celou.
Jakou kapacitu má powerbanka?
Kapacita energie, kterou se daná powerbanka chlubí, se uvádí v miliampérhodinách – ve zkratce mAh. Kapacita powerbank se většinou pohybuje mezi 5 000 a 40 000 mAh. Čím větší energetickou kapacitu powerbanka má, tím je rozměrnější a těžší. Při jejím výběru je tedy také dobré zvážit, jak velký náklad s sebou chcete nosit.
Nejen nabíjení
V dnešní době nabízejí powerbanky i další technické vychytávky, které se vám můžou hodit. Často je jejich součástí například LED svítilna, což ocení zejména táborníci. Některé powerbanky mohou mít na povrchu fotovoltaické články, díky kterým se mohou dobíjet ze sluneční energie. Existují i powerbanky se schopností nastartovat auto (za použití příslušných kabelů). Dále se můžete setkat s powerbankami, jež jsou schopny nabíjet bezdrátově.
Jak vybrat vhodnou powerbanku?
V závěru pro vás bude nejdůležitější zvážit, za jakých okolností plánujete powerbanku využívat. Pokud vám bude sloužit pouze jako záložní zdroj energie při každodenním životě, nemusíte investovat do powerbanky s obrovskou kapacitou. Naopak pokud rádi vyrážíte na dlouhé dny do přírody mimo civilizaci, může se vám více hodit spolehlivá, odolná powerbanka s vysokou kapacitou.
Myslete také na to, jaké zařízení budete pomocí powerbanky dobíjet. Telefon nebo chytré hodinky jsou hračkou pro každou powerbanku. Pokud ale chcete dobíjet notebook, je nutné se přesvědčit, že si kupujete takovou, která to umí.
Pokud máte ohledně powerbank další dotazy, neváhejte se obrátit na náš tým férových fajnšmekrů, kteří každou vaši otázku rádi zodpoví.